اشعه یو وی چیست

UV دو حرف اولیه برای اشعه ماورابنفش است. نور UV یک باند کوچک در طیف الکترومغناطیسی بین نور مرئی و اشعه X است.نور خورشیدی مجموعی از تشعشعات نوری است که بخش وسیعی از امواج الکترومغناطیس را که شامل امواج با طول موج کوتاه (یونیزان) مانند فرابنفش، نور مرئی، مادون قرمز و امواج با طول موج بلند مانند میکروویو و امواج رادیویی هستند، در بر می گیرند. پرتو فرابفش (یو وی) بخشی از اشـعه الکترومغناطیس اسـت کـه داراي اثر زیان آور شناخته شده بر میکروب ها شامل باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می باشد.اشعه الکترومغناطیس تا امواج میکروویو و مادون قرمـز بـا اثرات گرمایی، نور مرئی و پرتو یو وی، اشـعه ایکس، گامـا و امـواج کیهانی را دربر می گیرد.

UV ، نوعی تابش غیر یونیزه کننده ، به طور کلی بر اساس طول موج به سه کلاس تقسیم می شود: UV-A ، با طول موج 315 تا 400 نانومتر (به عنوان مثال یک نور سیاه) UV-B ، با طول موج از 280 تا 314 نانومتر (یوریترمال) ، شایع در نور خورشید و UV-C ، با طول موج از 180 تا 280 نانومتر (میکروب کش) ، مانند لامپ های میکروب کش موجود در کابینت های ایمنی زیستی (BSCs) ، هودهای جریان آرام و واحدهای بزرگ کنترل کننده هوا تجاری. نور خورشید منبع اصلی نور UV-A و UV-B است. UV-C تقریباً هرگز در طبیعت مشاهده نمی شود زیرا قبل از رسیدن به سطح زمین کاملاً در جو جذب می شود.

در ظهر یک روز آفتابی 95% اشعه تابشی UVA و 5% از نوع UVB است که کل UVC و بیشتر UVB توسط لایه ازن استراتوسفری جذب می شود. میزان انرژی اشعه بر حسب (J/m2) و میزان توان یا انرژی ساطع شده بر یک سطح مشخص در یک زمان معین بر حسب (W/m2) است که از آن تحت عناوین fluence، exposure dose وdose نیز نام برده می شود. درعمل اشعه گامـا و ایکـس کـه طـول مـوج کمتري دارند قــدرت نفــوذ بیشتر و اثــر میکــروبکشی شدیدتري از پرتو فرابنفش نشان می دهند، اما استفاده از آنهـا دشوار و خطرناك است. تفاوت اثر این امواج بـر حیات میکروب ها به طول موج و مقدار انـرژي اشـعه بسـتگی دارد.

انواع اشعه uv

UVA

این مدل لامپ uv در پزشکی، صنایع داروسازی، واکنش های فتوشیمیایی، تشخیص و تجزیه و تحلیل در صنایع نساجیو مواد شیمیایی، (برای تست، بازرسی و تجزیه و تحلیل در شاخه های مختلف صنعت، به عنوان مثال استفاده جرم شناسی، جمع اوری تمبر و دارو)، تایید آثار تاریخی و سنگهای قیمتی، بانکداری و علم پزشکی قانونی، ( تولید جلوه های ویژه در صنعت سرگرمی، به عنوان مثال در کلوپ های شبانه و صحنه تئاتر و سینما)، نور علامت دهنده(sign lighting) و تست اسکناس مورد استفاده قرار می گیرند. طول موج آن بین ۴۰۰-۳۱۵  نانومتر بوده و موج بلند گستره uv میباشد. علامت اختصاری لامپ UVA  برروی بسته بندی BL بوده که مخفف BLUE  است. همچنین لامپ یووی BLB  نیز مخفف  blue blacمیباشد.

UVB

این مدل لامپ UVB  برای درمان اختلالات مزمن پوستی مانند  بیماری پوستی پسوریازیس(صدفک)،   بیماری پوستیپارا پسوریازیس(صدفکوار)،   بیماری پوستی ویتیلیگو (لک و پیس)،   بیماری پوستی آتوپیک درماتیت(اگزمای سرشتی)،  بیماری پوستی مایکوزیس فونگوئیدس(لنفوم پوستی) و سایر اختلالات پوستی مورد استفاده قرار می گیرند. طول موج  این لامپ uv  بین ۳۱۵-۲۸۰ نانومتر بوده وموج متوسط در گستره uv میباشد.

UVC       

 این مدل لامپ UVC  برای کشتن یا غیر فعال کردن باکتری، ویروس ودیگر موجودات زنده بسیار ریز ساده و غیر پیچیده (primitive organisms)  مورد استفاده قرار می گیرند.

مثالهای کاربردی که می توان برای این لامپ UVC یا همان لامپ ضدعفونی کننده  ارائه کرد شامل لامپ  uv تصفیه  هوا، لامپuv تصفیه  آب و سطوح وانواع دیگر لامپ uvدرمکان هایی مانند بیمارستان ها، مراکز تحقیقات میکروب شناسی بخش باکتریولوژی و موسسات داروسازی و صنایع فرآورده های غذایی از قبیل لبنیاتی ها، کارخانه های ماءالشعیرسازی، صنایع پخت نان کاربرد دارد. امروزه لامپ یووی تصفیه آب ولامپ یووی تصفیه هوا علاوه برصنایع در منازل نیز کاربرددارد.لامپ یووی  تصفیه هوا امروزه خصوصا دراتاق عمل برای ضد عفونی فضای اتاق عمل واستریلیزه هوا کاربری دارد. لامپ uv  ضدعفونی  ازکارامدترین لامپ های صنعت پزشکی است.

همچنین از دیگر موارد استفاده لامپ یووی سی UVC  می توان به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، فاضلاب، استخرهای شنا، سیستم های تهویه مطبوع، سردخانه ها، مواد بسته بندی اشاره کرد. طول موج آن بین ۲۸۰-۱۰۰ نانومتر میباشد وطول موج کوتاه در گستره uv است.

لامپ یووی  فتوتراپی

لامپ  فتوتراپی در انرژی درمانی , جایگزین کمبود ویتامین  ,استفاده برای  درمان زردی کودکان به کارمیرود. لامپ فتوتراپی فیلیپس ۲۰ وات با کیفیت عالی درمان زردی کودکان را بسیارراحت کرده و امروزه به لامپ درمان زردی کودک شهرت یافته است. لامپ های ال ای دی به هیچ عنوان قادر به جایگزینی لامپ فتوتراپی فلورسنت نیستند زیرا طیف نوری مناسب را تولید نمیکنند وتنها شدت روشنایی دارند.

خطرات نور UV

خطرات نور ماورا بنفش از نور خورشید به خوبی تبلیغ می شود. با این حال ، منابع نور ماورا UV بنفش نیز در محل کار ، از جمله آزمایشگاه ها ، اتاق های مکانیکی و مغازه ها یافت می شود. منابع شامل BSC ها ، انواع خاصی از منابع نوری دستی ، ترانس لومیناتورها ، لینک دهنده های عرضی و ابزارهای آزمایشگاهی مانند دستگاه اسپکتروفتومتر است. طبق انجمن فیزیک بهداشت: “زیاد بودن نور در معرض اشعه ماورا بنفش به دلیل نامرئی بودن اشعه ماورا بنفش [نور] باعث آسیب رساندن به قربانیان ناآگاه می شود و واکنش فوری ایجاد نمی کند. سناریوهای گزارش شده تصادف ماورا بنفش اغلب شامل کار در نزدیکی منابع اشعه ماورا UV بنفش با پوشش محافظ برداشته ، ترک خورده ، یا افتاده است. بسته به شدت منبع اشعه ماورا بنفش و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن ، ممکن است یک قربانی حادثه با آسیب دیدگی در زمان از دست رفته حتی اگر از وضعیت خطرناک کاملاً بی اطلاع باشد. “

لامپ های میکروب کشی اشعه ماورا بنفش ، مانند BSC ها و تهویه های هوا HVAC ، به دلیل توانایی در از بین بردن باکتری ها و کپک ها ، برای انتشار اشعه UV-C طراحی شده اند. عملیات جوشکاری مرتبط با فعالیت های نگهداری نیز باعث تولید UV-C می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض UV-C می تواند باعث سوختگی قرنیه شود که به طور معمول جوش فلش نامیده می شود.

سوختگی ماورا بنفش در چشم اغلب به عنوان احساس “شن و ماسه در چشم” توصیف می شود و اغلب بسیار دردناک گزارش می شود. هرگز نباید با لامپهای ماورا UV بنفش در BSC کار کنید و هنگام اشغال اتاق نباید لامپ های ماورا بنفش روشن باشند.

Trans illuminators یا جعبه های نور ماورا بنفش برای تجسم DNA روی ژل ها استفاده می شود. آنها به طور معمول شبیه جعبه های تخت هستند که داخل آن شیشه های شیشه ای و لامپ های UV قرار دارند. قسمت بالای شیشه اجازه می دهد تا نور به ژل بتابد و باعث “درخشش” DNA شود ، که به طور بالقوه کاربر را در معرض دید قرار می دهد. برای کاهش خطر آسیب دیدگی ، امروزه اکثر مدل ها مجهز به محافظ برای جلوگیری از نور UV هستند. برای مدلهای قدیمی ، محافظهای پس از بازار را برای نور UV نصب کنید تا از آنها محافظت کند. به طور مرتب محافظ های UV / پوشش را از نظر ترک یا آسیب دیگر بررسی کنید.

دسترسی به اتاقهای دارای چراغ روشنایی منبع باز را کنترل کرده و علامت هشدار دهنده ای را نشان دهید که نشانگر صورت و سایر محافظت از پوست برای ورود به هنگام استفاده از دستگاه روشناساز است. محافظت مورد نیاز لباس آزمایشگاهی استاندارد است که شامل کت آزمایشگاهی کاملاً دکمه دار ، دستکش ، شلوار بلند و کفش های انگشت بسته است. علاوه بر لباس استاندارد آزمایشگاه ، برای محافظت از چشم و صورت و جلوگیری از سوختگی صورت ، یک محافظ صورت پلی کربنات با برچسب محافظت در برابر اشعه ماورا UV بنفش (فقط در برابر عینک / عینک) لازم است. علاوه بر این ، کارگران آزمایشگاه باید مراقبت کنند تا از ایجاد شکاف در لباس ، که باعث آسیب پوست می شود ، مانند اطراف گردن و مچ دست جلوگیری کنند.

عینک ایمنی که از اشعه ماورا بنفش تولید شده در آزمایشگاه محافظت می کند ، باید با ANSI Z87.1 مهر شود. توجه به این نکته مهم است که شیشه های ایمنی پلی کربنات از منابع تابش اشعه ماورا بنفش با تابش بالا مانند برش مشعل ، جوشکاری یا لیزر محافظت نخواهند کرد. برای کارکرد ایمن این دستگاه ها به عینک های ایمنی تخصصی نیاز است.

بسیاری از داروهای رایج وجود دارند که حساسیت به نور فرد را افزایش می دهند و نتیجه آن حساسیت به سوختگی ناشی از اشعه ماورا UV بنفش است. تمام داروهای خود را با داروساز یا پزشک خود بررسی کنید تا مشخص شود آیا افزایش خطر آسیب ناشی از اشعه ماورا بنفش با دارو همراه است.

شما میتوانید برای خرید دستگاه های ضدعفونی کننده اشعه uv به قسمت فروشگاه نانو ویو مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهتماس