تب سنج غیر تماسی یا لیزری

تب سنج لیزری ، خرید تب سنج

اندازه گیری تب نیاز به وسیله ای دارد تا کمترین امکان تماس و انتقال ویروس را برایمان فراهم کند. به همین منظور تب سنج غیرلمسی مادون قرمز بهترین گزینه است اما آیا استفاده از این وسیله برایمان ضرر ندارد؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

انواع تب سنج

انواع تب سنج شامل تب سنج دیجیتالی قابل استفاده در دهان، زیر بغل و گوش، دماسنج های نوار پلاستیکی، دماسنج گوش الکترونیکی و دماسنج شیشه ای و جیوه ای هستند که همگی باید با سطح مد نظر در تماس باشند اما تب سنج های لیزری (مادون قرمز) غیرتماسی هستند و به علت کاهش خطر انتقال ویروس بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اما برخی ادعا می کنند اشعه مادون قرمز ساطع شده از این تب سنج ها به بخشی از مغز آسیب می رساند. در ادامه صحت این ادعا را بررسی می کنیم.

چرا استفاده از دماسنج لیزری پیشنهاد می شود؟

این نوع دماسنج ها بیشتر در مراکز درمانی یافت می شود و یک دلیل آن هم کارایی بالایشان است این تب سنج از طریق لیزر با کمی فاصله روی پیشانی قرار می گیرد و پس از یک تا 3 ثانیه درجه حرارت بدن را نشان می دهد.

خوبی این تب سنج این است که با پوست ارتباط مستقیم برقرار نمی کند و می توان به راحتی درافراد مختلف بررسی دما را انجام داد. تحقیقات نشان داده است در صورت استفاده صحیح، دماسنج های مادون قرمز یا بدون تماس دقیقاً همانند دیگر دماسنج های دهانی هستند و دمای بدن را از قسمت پیشانی اندازه می گیرند.

نحوه کار تب سنج لیزری چگونه است؟

تب سنج لیزری در واقع نوعی ترمومتر مادون قرمز است که براساس جنب وجوش مولکول های هوا یا اجسام با دمای بالا نوعی انرژی مادون قرمز تولید می کند که توسط ترمومتر لیزری یا تب سنج لیزری جذب و به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود.

ترمومتر لیزری با اندازه گیری انرژی تمام اجسام و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی دما را روی صفحه نمایش نشان می دهد. دماسنج های مادون قرمز دستی با کمک لنز تابش مادون قرمز بدن (IR) را جذب و آن را به گرما تبدیل می کند. هرچه جسم گرم تر باشد میزان خوانایی دستگاه هم بیشتر می شود.

هنگام استفاده از تب سنج لیزری نکات زیر را رعایت کنید:

  • لنز دماسنج را تمیز نگه دارید.

  • دقت کنید آسیبی به لنز وارد نشده و روی آن خراش ایجاد نشود. زیرا در صورت آسیب دیدگی باعث ایجاد اخلال در کارکرد تب سنج خواهد شد.

  • سعی کنید در محیط پاک از این دستگاه استفاده کنید. زیرا هوای شرجی و بخار، همچنین گرد و خاک دقت دماسنج را کاهش می دهد.

  • هنگام استفاده از دماسنج لیزری حتما به نسبت D:S نوشته شده روی دستگاه دقت کنید. مثلاً با تب سنج با ۱:۱۰ نوشته شده روی آن، می توان با فاصله ۱۰ متری دمای قطر یک متر از اطراف جسم و یا فرد را اندازه گرفت.

قبل از آزمایش چند دقیقه دماسنج را در هوای عادی قرار دهید تا به دمای محیط برسد، سپس آن را روی فرد جدید تست کنید.

ضد عفونی کردن تب سنج غیر تماسی

توجه داشته باشید که لنز یا محفظه کثیف را در صورت لزوم تمیز کنید در غیر این صورت نیاز به تمیز کردن ندارد برای تمیز کردن پوشش تب سنج و سنسور اندازه گیری آن ، از یک سواب الکل یا یک دستمال پنبه ای مرطوب با الکل (70 درصد ایزوپروپیل) استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ مایعی وارد فضای داخلی دستگاه نمی شود.

هرگز از مواد تمیز کننده ساینده، رقیق کننده ها یا بنزن برای تمیز کردن استفاده نکنید و هرگز دستگاه را در آب یا سایر مایعات تمیز کننده غوطه ور نکنید. مراقب باشید سطح لنز سنسور و نمایشگر خراشیده نشود.

دقت تب سنج دیجیتال غیرتماسی

دماسنج غیر تماسی دستگاهی با استفاده آسان، سازگار با بدن و بسیار دقیق در اندازه گیری تغییرات دمایی است. اگر فاصله دستگاه و جسم کمتر باشد و لیزر نیز به صورت مستقیم به سمت نقطه مورد نظر هدایت شود نتیجه دقیق تر حاصل می گردد؛ در حالی که اگر پرتو در جهت درستی به بدن نرسد یا فاصله آن با بدن فرد بیش از حد مجاز باشد دستگاه درارزیابی دقیق دما به مشکل برمی خورد.

بهترین دماسنج های مادون قرمز دارای ۰ تا ۶۰۰ فارنهایت با صحت تقریبی ۳.۵ پوندی فارنهایت هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاهتماس