موارد استفاده لامپ های UVC

موارد استفاده لامپ uvc

این مدل لامپ های UVC  برای کشتن یا غیر فعال کردن باکتری، ویروس ودیگر موجودات زنده بسیار ریز ساده و غیر پیچیده (primitive organisms)  مورد استفاده قرار می گیرند.

مثالهای کاربردی که می توان برای این لامپ های UVC  ارائه کرد شامل ضدعفونی هوا، آب و سطوح در مکان هایی مانند بیمارستان ها، مراکز تحقیقات میکروب شناس بخش باکتریولوژی و موسسات داروسازی و صنایع فرآورده های غذایی از قبیل لبنیاتی ها، کارخانه های ماءالشعیرسازی، صنایع پخت نان می باشد.

همچنین از دیگر موارد استفاده لامپ های UVC  می توان به ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، فاضلاب، استخرهای شنا، سیستم های تهویه مطبوع، سردخانه ها، مواد بسته بندی اشاره کرد.

یکی دیگراز موارد استفاده لامپ های UVC  در Eprom Eraser  می باشد.

1- برای کشتن موجودات (ارگانیزم) معین چه شدت اشعه UVC   نیاز است؟

قرار گرفتن در معرض اشعه UVC ، محصول زمان و شدت است . شدت بالا برای یک دوره زمانی کوتاه و شدت کم برای یک دوره زمانی طولانی اساسا در کشتن باکتریها برابر هستند. قانون مربع معکوس برای اشعه UVC  نیز بکار برده می شود، همانطور که برای نور بکار می رود. قدرت کشتن با افزایش فاصله از لامپ کاهش می یابد. به طور میانگین باکتریها  درمدت زمان  ده ثانیه  و در فاصله پانزده سانتی متری از لامپ کشته خواهند شد.

2- لامپ های UVC   چه مقدار گرم می شوند؟

لامپ های UVC  گرمای زیادی تولید نمی کنند، تقریبا” شبیه به لامپ های فلورسنت هستند.

3- آیا به لامپ هایی که ازون تولید میکنند نیاز داریم؟

بستگی به نیاز خاص خودمان دارد. بیشتر وقت ها به ازون نیاز نداریم، مگر اینکه مناطق سایه داری وجود داشته باشد که نور  UVC نتواند به آنجا برسد. ازون به “حمل”  اشعه ماوراء بنفش در هوا کمک می کند تا به جایی که آن به طور معمول نمی تواند، مستقیما” برسد.

4- چه وقت به لامپ هایی که ازون تولید میکنند نیاز داریم؟

لامپ های  UVC درطول موج  185 نانومتر و همچنین 254 نانومتر انرژی تولید می کنند. این انتشار   UVC  مقادیر زیادی گاز ازون را در هوا تولید می کند. ازون یک اکسید کننده قوی بسیار فعال است و میکروارگانیسم ها را در تماس با خود از بین می برد. ازون همچنین به عنوان یک رفع کننده بوی بد عمل می کند. مزیت دیگر این است که می تواند بوسیله هوا به مکان هایی که تابش UVC  به طور مستقیم نمی تواند برسد حمل بشود.

5- مقدار مساحتی که یک لامپ UVC  پوشش داده و ضد عفونی می کند، چگونه  تعیین می شود؟

این مقدار بوسیله  مقدار وات لامپ تعیین می شود. یک لامپ 15 وات تقریبا”  9 متر مربع را پوشش خواهد داد، . یک لامپ 30 وات تقریبا”  18 مترمربع را پوشش خواهد داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاهتماس